Vladislav Bláha 

Vladislav Bláha patří k českým nejvíce úspěšným kytaristům s koncerty v cca.50 zemích. Byl prvním kytaristou z České republiky, jenž se svým recitálem vystoupil v Carnegie Hall v New Yorku a v Royal Festival Hall v Londýně. Prestižní anglický časopis Music Opinion jej v recenzi na koncert v Londýně označil za jednoho z nejlepších českých kytaristů, německý tisk jej po recitálu na festivalu v Iserlohn (2010) nazval „vůdčím českým kytaristou. Je vítězem mezinárodních  soutěží: v Markneukirchen, Německo, v Esztergom, Maďarsko, ve Volos, Řecko a v Kutné Hoře. Obdržel bronzovou medaili ve finále soutěže Radio France v Paříži.

Koncerty: vystupuje v řadě světových  metropolí: Londýn /mj. i v Royal Festival Hall a Canway Hall/, Tokio, Řím, Paříž, Honkong, Berlín, New York, Jakarta, Havana, Buenos Aires, Los Angeles, Lima, Caracas, Chicago, Miami, Dallas, Vídeň, Curych, Brusel, Moskva, Valencie, Saigon, Hanoj, ad., dosud ve více než 40 zemích Evropy, Asie, Latinské Ameriky a v USA (9 x), kde se stal  Čestným občanem města Dallasu. Tisk oceňuje jeho bohatství hudebního výrazu, brilantní virtuositu a stylovou čistotu hry. Jeho repertoár obsahuje skladby všech epoch včetně koncertů pro kytaru a orchestr J.Rodriga, M. M. Ponceho, A.Vivaldiho, K.Kohouta, A.Tučapského. 28 skladatelů ze 16 zemí mu věnovalo skladby, např.: N.Koshkin, J. W. Duarte, J. Cardoso, F.Kleynjans, A.Tučapský, M.Štědroň, J.Morel, M.Tesař, ad.

Mimo sólové činnosti spolupracuje s předními umělci:  Zuzana Lapčíková, cimbál, zpěv a kytara (Viera Gulázsi, soprán nebo Irena Budweiserová), Duo Guitaccord /kytara + J. Zámečník, bajan/ Brněnské instrumentální trio (kytara + J. Zámečník, bajan, J.Novotný, housle), v duu s houslemi /J. Svěcený nebo P. Šporcl nebo J. Novotný/.

        Vede mistrovské kursy na univerzitách a hudebních školách v USA, v Mexiku, v Rakousku, v Německu a řadě festivalů, je docentem JAMU a pedagogem Konzervatoře Brno.  Je ředitelem Mezinárodního kytarového festivalu BRNO a předsedou České kytarové společnosti. Je zván do mezinárodních porot prestižních soutěží (Tokyo, Benicasim, Mottola, Gorizia, Tychy,…). Vede edice kytarových not v Německu a v USA.

       Absolvoval studia na Konzervatoři Brno, VŠ studium  na Hochschule f. Musik F.Liszt, Weimar, Německo, doktorandské studium na VŠMU v Bratislavě a v roce 2009 habilitoval na docenta JAMU. Své umění zdokonalil na stážích u významných osobností: J. W. Duarte, Londýn, u G.Crosskey, Royal Northern College, Manchester, C.Cotsiolis  a A.Carlevaro.

Jeho nahrávky zahrnují 7 samostatných CD, dalších 6 CD v duu a ve spolupráci s dalšími umělci, dále pro TV a rozhlas zemí Evropy, USA, Kuby, Mexika, Peru, Vietnamu, Venezuely, Indonézie, Argentiny ad.

Byl vybrán mezi světovou elitu kytaristů tvořících reprezentaci nejlepších kytarových strun značky SAVAREZ. 

Savarez

Vladislav Bláha spolupracuje s významnými umělci v následujících hudebních seskupeních:

Kytarové duo Tatsiana Drobysh - Vladislav Bláha                                                                                                                                                                                                                             

Varianty programu od baroka až po skladby Latinské Ameriky a jazz: J. S. Bach, A. Vivaldi, G. Fauré, E. Granados, A. Piazolla, E. Gismonti, J. Cardoso, M. Tesař, N. Koshkin, J. W. Duarte ad.

Duo cimbál - kytara se Zuzanou Lapčíkovou, cimbál a zpěv.

Varianty programu od barokních skladatelů po jazz a úpravy folkloru: A. Vivaldi, H. Villa - Lobos, A. Piazolla, J. Cardoso, M. Tesař, J. W. Duarte ad.

Duo kytara a zpěv

Klasický koncert: S Vierou Gulázsi, soprán - výběr písní a arií od baroka po 20. stol., např.: G. F. Handel, F. Schubert, F. Garcia-Lorca, M. de Falla, ad.

Irenou Budweiserovou (program na hranici žánrů: španělské a latinskoamerické písně, spirituály, blues ad.

Duo Vít Spilka, klarinet a Vladislav Bláha, kytara

Program: A. Vivaldi, E. Granados, H. Villa - Lobos, A. Piazolla, J. Cardoso, M. Tesař, A. Tučapský, M. Štědroň, židovské klezmery ad.

BIT (Brněnské instrumentální trio) : Jiří Novotný - housle, Vladislav Bláha - kytara, Jaromír Zámečník - akordeon

Program: Václav Trojan - Císařův slavík, AStor Piazolla, Milan Tesař, Miloš Štědroň ad. 

Duo s houslemi:

Program: A. Vivaldi, A. Piazolla, N. Paganini, M. Tesař, M. Štědroň  ad.

Duo kytara a zpěv

S Vierou Gulázsi (soprán - výběr písní a arií od baroka po 20. stol.),

S Irenou Budweiserovou (program na hranici žánrů: španělské a latinskoamerické písně, spirituály, blues ad.).

 

Savarez